fbpx
ESSÉN RÖR ÖREBROS LEDANDE VVS-INSTALLATÖR

VÄLKOMMEN

Varmt välkommen till Essén rör, Örebros ledande VVS-installatör.

 

Vi utför alla VS-arbeten från de största entreprenaderna till mindre servicearbeten.

 

Vi har de senaste fem åren genomför flertalet Partneringprojekt. Denna arbetsmodell tycker vi är en otroligt bra modell att arbeta efter. Modellen gör att byggherren får ut maximalt av varje investerad krona.

 

Våra vanligaste kunder är byggföretag, stora och små fastighetsbolag, försäkringsbolag, landsting, kommuner, industrier samt andra företag och organisationer.

 

Kontakta oss för förfrågningar, tankar och funderingar så hjälper vi er.

OM ESSÉN RÖR

Essén Rör har över 40 års erfarenhet av att arbeta med entreprenader och servicearbeten. Företaget startade redan 1978 och är den största VS-entreprenören i Örebro med omnejd, vi är 45 fantastiska medarbetare med stor erfarenhet och kompetens.

 

Vi strävar efter att vara ett företag i teknikens framkant med drivna medarbetare i alla positioner där vi alla har en målsättning att ge kunden maximalt värde för sin investering. Essén Rör ett auktoriserat VVS-företag där samtliga medarbetare har genomgått utbildning inom ”Säker Vatten” vilket utgör våra branschregler.

 

Våra montörer är samtliga certifierade VS-montörer. Flera av montörerna innehar svetslisens och andra licenser för ”specialarbeten”. Företaget innehar även utbildning inom Bas-U och Bas-P.

 

Essén Rör ingår i Assemblin-koncernen, som är en komplett installations- och servicepartner med verksamhet i Sverige, Norge och Finland. Assemblin utformar, installerar och underhåller tekniska system för luft, vatten och energi. Vår vision är att skapa smarta och hållbara installationer som får byggnader att fungera och människor att trivas. Genom nära och lokala samarbeten och en stark organisation i ryggen gör vi det möjligt. Assemblin har sin verksamhet på runt 100 orter i Norden. Läs mer på www.assemblin.se.

Referensprojekt

Vindtunneln Etapp 2
Örebro
Citypassagen
Örebro
Friskis & Svettis
Örebro

Kontakter på Essén Rör

Markus Engman VD 070-9988246 markus@essenror.se
Johan Doverud Arbetschef Entreprenad 070-7259782 johan@essenror.se
Johan Persson Affärsområdeschef 070-6076803 johan.persson@essenror.se
Peter Sedig Arbetschef service 070-7259780 peter.sedig@essenror.se
David Skarp Arbetschef service 070-735 33 78 david.skarp@essenror.se
Jonatan Andersson Arbetschef Entreprenad 070-7259798 jonatan.andersson@essenror.se
Emma Pettersson Ekonomichef 072-055 77 51 emma@essenror.se
Emma Thelander Ekonomi/Administration 072-055 77 50 emma.thelander@essenror.se

Kontakta oss

Essén Rör AB

 

Telefon: 019-185527
E-mail: info@essenror.se
Org.nr: 556459-3431
Bankgiro: 736-8590
Gamla vägen 14
702 27 ÖREBRO