ESSÉN RÖR ÖREBROS LEDANDE VVS-INSTALLATÖR

VÄLKOMMEN

Varmt välkommen till Essén rör, Örebros ledande VVS-installatör.

 

Vi utför alla VS-arbeten från de största entreprenaderna till mindre servicearbeten.

 

Vi har de senaste fem åren genomför flertalet Partneringprojekt. Denna arbetsmodell tycker vi är en otroligt bra modell att arbeta efter. Modellen gör att byggherren får ut maximalt av varje investerad krona.

 

Våra vanligaste kunder är byggföretag, stora och små fastighetsbolag, försäkringsbolag, landsting, kommuner, industrier samt andra företag och organisationer.

 

Kontakta oss för förfrågningar, tankar och funderingar så hjälper vi er.

OM ESSÉN RÖR

Essén rör har närmre 40 års erfarenhet av att arbeta med entreprenader och servicearbeten. Företaget startade redan 1978.

 

Essén Rör är den största VS-entreprenören i Örebro med omnejd.

 

Vi är 40 fantastiska medarbetare med stor erfarenhet och kompetens.

 

Vi strävar efter att vara ett företag i teknikens framkant med drivna medarbetare i alla positioner där vi alla har en målsättning att ge kunden maximalt värde för sin investering.

 

Essén Rör ett auktoriserat VVS-företag där samtliga medarbetare har genomgått utbildning inom ”Säker Vatten” vilket utgör våra branschregler.

 

Våra montörer är samtliga certifierade VS-montörer. Flera av montörerna innehar svetslisens och andra licenser för ”specialarbeten”.

 

Företaget innehar utbildning inom Bas-U och Bas-P.

Referensprojekt

Bottenhavet
Örebro
Risbergska skolan
Örebro
Odenskolan
Odensbacken

Kontakter på Essén Rör

Mikael Essén VD 070-7570898 mikael@essenror.se
Markus Engman Entreprenadchef och kalkyl 070-9988246 markus@essenror.se
Johan Doverud Arbetschef Entreprenad 070-7259782 johan@essenror.se
Johan Persson Arbetschef Service 070-6076803 johan.persson@essenror.se
Stefan Essén Arbetschef Service 070-7570899 stefan@essenror.se
Emma Pettersson Redovisningsansvarig 019-185527 emma@essenror.se
Jessica Essén Ekonomi/administration 019-185527 jessica@essenror.se
Emma Thelander Ekonomi/Administration 019-185527 emma.thelander@essenror.se

Kontakta oss

Essén Rör AB

 

Telefon: 019-185527
E-mail: info@essenror.se
Org.nr: 556459-3431
Bankgiro: 736-8590
Radiatorvägen 7
702 27 ÖREBRO